Haber

Emek ve Özgürlük İttifakı: İmamoğlu’nun kararı hukuki değil siyasidir

ANKARA – Halkların Demokratik Partisi (HDP), Türkiye Kurmay Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TOP), İşçi Hareketi Partisi’nden (EHP) oluşan Emek ve Özgürlük İttifakı ve Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF). İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen hapis cezasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Karar hukuki değil siyasidir” denildi.

‘YASAK KARARI, SAYGI REJİMİNİN BAŞLADIĞI BOYUTU GÖSTERİYOR’

Bu kararın HDP’li belediyelere yönelik halk iradesinin gasp edilmesi, dokunulmazlıkların kaldırılması ve milletvekillerinin kaldırılması, grev yasakları, TMSK’lara müdahale, aydınlar üzerindeki baskının devamı olduğu belirtilen açıklamada, gazeteciler, sendikacılar, esnaflar ve siyasi muhalifler, “Yok saydığını, halkın seçme ve seçilme hakkına müdahale ettiğini, tüm muhalefetin duyarlı olması ve ortak tavır geliştirmesi gerektiğini belirttik. Belediyelerden üniversitelere kadar birçok alanda yaygınlaştırılan kayyum rejiminin tüm ülkeyi köleleştirme riskini vurguladık. Bu yasaklama kararı kayyum rejiminin boyutunu ortaya koymaktadır. Kayyımların, baskı ve yasakların, iktidarın siyasi muhaliflere karşı kullandığı bir yargı sopası olduğu açıktır.

‘ORTAK MÜCADELEYİ YÜKSELTELİM’

İktidarın seçim hesapları uğruna milyonlarca vatandaşın oyu ile seçilmiş bir belediye başkanından siyasi intikam almaya çalıştığının belirtildiği açıklamada, “Emek ve Özgürlük İttifakı olarak; Siyasi bir hamle olan bu karara karşı tüm demokratik güçleri ortak tavır almaya çağırıyoruz. İttifaktan yapılan açıklamada, “Bu hukuksuz kararı kınıyor, halkları, halk iradesine sahip çıkmak için ortak mücadelesini artırmaya çağırıyoruz.” (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu