Teknoloji

İrtibat altyapısının ‘kanı’ olarak görüldü… Ukrayna, Starlink uydularına güvenmiyor!

Ukrayna’nın dijital bakanı, ülkenin Rusya ile savaşın ortasında Elon Musk’ın Starlink uydu internet sistemine aşırı güvenmesi konusundaki endişesini dile getirdi.

Ukrayna Lider Yardımcısı Mykhailo Fedorov, The Times’a Starlink’in Ukrayna’nın irtibat altyapısının “kanı” haline geldiğini söyledi.

The Times’ın bildirdiğine göre, Starlink uyduları Dünya yörüngesindeki uyduların çoğunu oluşturuyor ve bu ağ genellikle savaş bölgelerinde veya şiddetli hava felaketlerinin vurduğu bölgelerde İnternet erişimi için kullanışlı.

UKRAYNA’YA FAYDALARI MEMNUN OLDU, ANCAK DIŞA BAĞIMLILIĞI ARTIYOR

Starlink uyduları savaş bölgelerinde çok pahalı kaynaklar olarak görülüyor ama aynı zamanda Starlink uydularının Ukrayna’nın aşırı bağımlı hale geleceği endişe kaynağı olduğu söyleniyor.

Starlink internet, Ukrayna’ya savaş çabalarında yardımcı olmak için her zaman mevcut değildi. Eylül 2022’de Ukraynalı yetkililer, Musk’ın çatışmayı tırmandırma korkusuyla Rus işgali altındaki Kırım’da Starlink internet erişimini engellediğini duyurdu.

Insider’ın haberine göre Musk aynı zamanda Ukrayna’ya verecekleri internet hizmetleri için Pentagon’dan fon talep etti.

BİR TARAF SEÇİN SPACEX’E UYARI!

Şubat ayında Ukrayna cumhurbaşkanlığı danışmanı Mykhailo Podolyak, Musk’ın Starlink ev sahibi şirketi SpaceX’in Kiev’in artık askeri dronları kontrol etmek için Starlink’i kullanamayacağını açıklamasının ardından Rusya ile savaşta bir taraf seçmek zorunda olduğunu söyledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu